Xiaomi, biyolojik dünyadan ilham alınarak geliştirilen yeni dört bacaklı robotu CyberDog ile geleceğin teknolojisini keşfetme konusunda önemli bir adım daha attı.

CyberDog, Xiaomi’nin açık kaynaklı topluluğu ve dünya genelindeki geliştiriciler için dört bacaklı robotik alanındaki ilk girişimci olma özelliğini taşıyor.

CyberDog ile ilgilenen robot meraklıları, benzer düşünen diğer Xiaomi Fanları ile rekabet edebilecek, birlikte oluşturulabilecek ve dört bacaklı robotların gelişimini sağlayabilecek ve potansiyelini açığa çıkarabilecek.

Güçlü, Hassas ve Çevik CyberDog

Xiaomi’nin kendi bünyesinde geliştirilen yüksek hız, çeviklik ve geniş hareket imkanı tanıyan servo motorlarla donatıldı ve kalibre edildi.

32N m/220Rpm’ye varan maksimum tork gücü ve dönüş hızıyla CyberDog, 3.2 m/sn’ye kadar yüksek hızda hareket etme ve ters takla gibi karmaşık eylemler gerçekleştirebiliyor.

Cyberdog’ın beynini NVIDIA Jetson Xaiver NX platformu üzerine kurulan yerleşik ve uç nokta sistemlerine yönelik yapay zeka destekli bir süper bilgisayar oluşturuyor.

Süper bilgisayar, 384 CUDA Çekirdeği, 48 Tensor Çekirdeği, 6 Carmel ARM İşlemci ve 2 derin öğrenme hızlandırma motorundan oluşuyor.

CyberDog biyolojik organizmaları tam olarak modelleyebilmek için hareketlerini yönlendiren ve anında geri bildirim sağlayan 11 yüksek hassasiyetli sensörle donatıldı.

Dokunma sensörleri, kameralar, ultrasonik sensörler, GPS Modüller, ve daha fazlasını içeren bu sistem, CyberDog’a çevresini algılama analiz etme ve çevreyle etkileşim kurma gibi yetenekler sağlıyor.

Xiaomi’nin akıllı telefon görüntüleme teknolojisi sayesinde CyberDog’ın geelişmiş bir çevre algılama yeteneği bulunuyor. Yapay zeka etkileşimli kameralar, binoküler ultra geniş açılı balıkgözameralar ve İntel RealSense D450 derinlik modülünden oluşan kamera sistemi, bilgisayar görüşü algoritmasıyla eğitilebiliyor.

Bu görüntü sensörü sistemi, CyberDOg’a otonom nesne takibi SLAM ve santimetre ölçeğinde engellerden kaçınma ve navigasyon yetenekleri sağlıyor.

Bu CyberDog’ın çevresini gerçek zamanlı olarak analiz edebilmesi, navigasyon haritaları oluşturabilmesi, hedefini çizebilmesi ve engellerden kaçınabilmesi anlamına geliyor.

Kullanıcılar evcil hayvan benzeri doğal özellikler için CyberDog’a özel bir uyandırma sözcgüğü ayarlayabiliyor ve robotu kontrol etmek için sesli asistanları ya da beraberinde gelen uzaktan kumandayı veya akıllı telefon uygulamasını kullanabiliyor.

Kullanıcılar CyberDog’u benzersiz görevlerde kullanabiliyor ve etkileşime girebiliyor. CyberDog’un aynı zamanda 3 adet Type-C ve 1 adet HDMI bağlantı noktası içeren kapsamlı bir arayüzü bulunuyor.

Bu, geliştiricilerle arayüzleri kullanarak robota arama ışığı ya da farklı yaratıcı yetenekler veya yenilikler eklemek için panoramik kamera, hareketli kamera, LİDAR veya diğer donanımları eklemek ya da yazılımı sistemlerini keşfetmek konusunda özgürlük sağlıyor.

Yeni Yetenekler İçin Ölçeklendirilebilen Açık Kaynak Platformu

Robotik ilerlemeler şu anda çeşitli alanlarda öncü olmayı içeriyor ve küresel anlamda birlikte geliştirme aşamasında bulunuyor.

Xiaomi, açık kaynak aracılığıyla dünyanın dört bir yanındaki geliştiricileri bu alana katkıda bulunmaya birbirleriyle iletişim kurmaya ve birlikte ilerlemeye teşvik ediyor.